Pražské kachlíkárny

6. 06. 2012 10:40:00
V Praze, jak je asi všeobecně známo, stojí mnoho pozoruhodných budov. Praha rovněž vyniká rozmanitostí stavebních stylů, které se zde na poměrně malé ploše nacházejí. Mezi všemi těmi slohy je jeden, kterému v průvodcích mnoho prostoru věnováno není, ale to neznamená, že budovy v tomto stylu postavené, by byly nějak méně zajímavé, než ostatní.

On to nakonec možná ani žádný stavební styl nebo sloh není. Ale všechny ty budovy, které v tomto článku uvidíte, pojí jedna společná věc, a to je kachlíková fasáda.

V Praze existuje velice mnoho takových budov, avšak jejich rozložení není rovnoměrné. V podstatě existují dvě oblasti, kde výskyt kachlíkových budov značně převyšuje jejich počet v okolních čtvrtích. Jedno místo je na Novém Městě, zejména pak v okolí Karlova náměstí, a to druhé je celá čtvrť Holešovice.

Zajímavá je také samotná dislokace kachlíkových budov v obou zmíněných oblastech. Zatímco v Holešovicích stojí většina kachlíkových budov osamoceně, mají kachlíkové budovy na Novém Městě tendenci vytvářet shluky. To znamená, že pokud se tam nějaká kachlíková budova objeví, pak s největší pravděpodobností bude jedna nebo více jejich sousedních budov rovněž kachlíková.

Pojďme naší procházku začít právě v Holešovicích a pak se postupně přesuneme na Karlovo náměstí. Cestou se zastavíme u pětatřiceti kachlíkáren, z toho jedna bude ta pravá.

Kachl01
Naše první kachlíková budova stojí na rohu ulic Na Maninách a Přístavní. Nachází se zhruba na proti (bývalému) kinu Domovina.
Kachl02
Druhá budova se nachází ve výklenku v ulici Dělnická, č.p. 42.
Kachl03
O tomto dvojdomu v ulici Dělnická s popisnými čísly 29 a 31 si ani nejsem jistý, jestli je to vlastně kachlíková fasáda, nebo nějaké nenahozené cihly. Ale s největší pravděpodobností to jsou kachlíky, jenom na rozdíl od ostatních kachlíkáčů nejsou lesklé, ale matné.
Kachl04
O kousek vedle v Dělnické ulici stojí dům č.p. 21. Ten je kachlíkovaný jen částečně, i když je možné, že někdy v minulosti byl vykachlíkovaný celý.
Kachl05
No a zde se dostáváme k jedné z těch známějších kachlíkáren. Budova Elektrických podniků hlavního města Prahy z roku 1935.
Kachl06
Následuje opět dům ve výklenku, tentokrát č.p. 6 na ulici Milady Horákové.
Kachl07
Známé kino "Bio OKO" v Holešovicích je opět ukázkou polokachlíkované budovy.
Kachl08
Opodál na ulici Milady Horákové stojí další exemplář, patrně č.p. 25.
Kachl09
A to už se dostáváme k Holešovickému kachlíkovému ráji. Jeho předzvěstí je budova, která se táhne od Letenského náměstí až ke stadionu Sparty. Vykachlíkované má ovšem jenom to průčelí směrem na Latenské náměstí.
Kachl10
A další slavná kachlíkárna. Ze státních institucí by se dalo říct, že zvláštní obliba kachlíkáren panuje na Ministerstvu vnitra. Zde je jeho hlavní sídlo. V pozadí vidíme původní kachlíkovou budovu, v popředí pak její "novokachlíkovou" dostavbu. V našem putování se ale dostaneme ještě k možná známější kachlíkárně, spadající pod totéž ministerstvo.
Kachl11
Holešovický ráj kachlíkáren pokračuje budovou Gymnázia Nad štolou, která se nachází v bezprostředním sousedství Ministerstva vnitra.
Kachl12
Hned na proti v ulici Letohradská je další obytný dům č.p. 60.
Kachl13
A následují dvě opravdu velkolepé kachlíkárny. První je budova Národního Zemědělského Muzea.
Kachl14
Druhá je pak její slavnější dvojče, budova Národního Technického Muzea. A tím se loučíme s Holešovicemi a přesouváme se na Staré Město Pražské.
Kachl15
Zde pochopitelně je už kachlíkáčů méně. Jedním z moderních kandidátů je hotel Prezident.
Kachl16
Ovšem pěkná obytná kachlíkárna stojí v ulici Klimenstká, č.p. 6.
Kachl17
Tento dům za OD Kotva v ulici Masná, č.p. 21, vypadá, jako by byl okachlíkovaný až dodatečně.
Kachl18
Opravdu výstavní kachlíkáč se pak nachází na rohu ulic Rybná a Dlouhá.
Kachl19
O dům vedle se pak v Dlouhé ulici krčí ve stínu nárožního velikána dům č.p. 44.
Kachl20
No a tady se dostáváme k další slavné kachlíkárně, slíbené budově spadající pod Ministerstvo vnitra. Je to známá budova kriminálky v Bartolomějské, postrach pražské galerky.
Kachl21
Nedaleko od Bartolomějské, na rohu ulic Krocínova a Karolíny Světlé, stojí nejpůvabnější obytná kachlíkárna naší přehlídky.
Kachl22
A to se již blížíme ke Karlovu náměstí. V ulici Odborů zde stojí dům, který dokonce nese název Mozaic House, patrně upomínající na kachlíky.
Kachl23
Jak už bylo zmíněno, začínají kachlíkáče v této lokalitě tvořit shluky. Takže hned sousedící dům v ulici Na zbořenci č.p. 16 je také kachlíkárna.
Kachl24
A hned vedle č.p. 14 v téže ulici je rovněž kachlíkárna.
Kachl25
Teď se blížíme k nejslavnější kachlíkárně. Přímo vedle ní se nachází tento dům, Karlovo náměstí č.p. 34.
Kachl26
A tady ji máme, toto je ona slibovaná "pravá" kachlíkárna. Fakultní poliklinika na Karlově náměstí, mezi lékaři nazývaná "Kachlíkárna".
Kachl27
Vyvrcholení máme za sebou, ale ještě není všem kachlíkárnám konec. Další pěkná stojí na rohu ulic Ječná a Štěpánská.
Kachl28
Na proti ní přes křižovatku, na rohu ulic Lípová a Ječná, stojí známý Pivovarský dům. Ten je ovšem vykachlíkovaný jen částečně.
Kachl29
Další kachlíkáč stojí na rohu ulic Štěpánská a Žitná.
Kachl30
A hned kousek vedle je další exemplář na rohu ulic Štěpánská a Řeznická.
Kachl31
Řeznická je vůbec Mekkou kachlíkáčů na Novém Městě. Zde výstavní dům na rohu Řeznické a Školské.
Kachl32
Dle pravidla shlukování kachlíkáčů na Novém Městě je hned vedlejší dům ve Školské ulici taky kachlíkáč. Tentokrát č.p. 7.
Kachl33
A sousední dům v Řeznické je taky kachlíkáč, č.p. 17.
Kachl34
No a aby toho nebylo málo, tak patnáctka v Řeznické je taky kachlíková.
Kachl35
A jsme na konci putování, rozloučíme se domem na rohu Karlova náměstí a ulice Odborů. Ten je také dostatečně na ráně, takže většině čtenářů bude asi povědomý.

Pokud jste vydrželi až sem, tak vám blahopřeji. Výčet pražských kachlíkáren tím ani zdaleka nekončí. Podobných domů zde najdeme ještě dost, jen namátkou další stojí v ulici Vladislavově. Ale to ani nebylo cílem tohoto pojednání podat nějaký vyčerpávající výčet pražských kachlíkových domů. Berte to spíš jako námět k tomu, po čem všem se dá při procházkách Prahou koukat.

Autor: Pavel Krejčíř | středa 6.6.2012 10:40 | karma článku: 17.51 | přečteno: 4082x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Fotoblogy

Jaromír Šiša

Celoroční putování kolem Svitavy a Svratky, přes Brno až na Kníničskou přehradu,

což je zapomenutý termín, a tak srozumitelněji řečeno...Když rampluje zoncna, hodím dečmena pod křídlo, klofnu do šrajtofle pětikvalt a valím smirglem špiclovat kocóry na Prýgl...a každému je cíl naprosto jasný. Tak šup, valíme.

19.2.2019 v 8:41 | Karma článku: 25.23 | Přečteno: 366 | Diskuse

Marek Trizuljak

Pilot, kterej zahnul, je asi děsivej sluníčkář

A ještě k tomu lepšočlověk, zvláště když zahnul ráno, za východu slunce hnedle nadvakrát. Horšočlověk takové výkony nezvládne, protože ve venkovské kavárně páté cenové skupiny se to naučit nemůže :-D

18.2.2019 v 21:40 | Karma článku: 19.76 | Přečteno: 682 | Diskuse

Lucie Plicová

Šumavské pláně v bílé stopě "obrazem"

Běžkařské výlety ze Zadova, Kvildy, Modravy v bílé stopě po šumavských pláních patří mezi lyžařskou klasiku.

18.2.2019 v 15:21 | Karma článku: 15.29 | Přečteno: 266 | Diskuse

Lucie Plicová

Půlmaraton v Barceloně aneb po stopách Gaudího ve městě architektury

Pokud na nedělní závod přijíždíte na poslední chvíli, nemusíte mít obavy, že by vám z města něco uniklo. Trasa půlmaratónu totiž vede kolem všech velkých zajímavostí, na něž si jen dokážete vzpomenout.

18.2.2019 v 13:19 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 191 | Diskuse

Karel Boháček

Snadno se s ní loučím, mám rád žhavější (klima)

Dvě mobilovky jako loučení se zimou. Fotil jsem je, když s autem zapadl ve snéhu na lesní odbočce a čekal na pomoc s vyproštěním.

18.2.2019 v 11:11 | Karma článku: 16.00 | Přečteno: 336 | Diskuse
Počet článků 167 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2108
Nedávno mi bylo dvacet. Nadělal se kolem toho docela humbuk, později tomu začali říkat sametová revoluce. Teď se živím jako programátor-guru s vedlejší funkcí "Viktor Čistič". To znamená, že likviduji škody, které napáchali jiní. Kdo likviduje škody po mně, to opravdu netuším. Jo, a v diskusích už nevystupuji pod nickem dolch, ani pod žádným jiným.

Najdete na iDNES.cz