Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak zpracovávat 3D fotgrafie - software

Když už máme nafoceno spoustu 3D fotografií některou z metod zmiňovanou v předešlých dílech, asi bychom si rádi taky nějaké ty fotky prohlédli. Pokud fotíme skutečným 3D stereo fotoaparátem, měly by z něj lézt fotky už ve tvaru, kterému vaše 3D televize rozumí. Pokud ale fotíme jinou metodou, musíme nejdřív fotografie nějak zpracovat.

První důležitá informace je, v jakém formátu je vaše televize schopna fotografie zobrazit. Většina moderních Smart TV nemá problém zobrazit jakýkoli z běžně používaných formátů jako je JPEG, PNG, GIF, BMP. A pak má také funkci, kterou jí napovíte, jak je 3D fotografie v obrázku schovaná. Existují v podstatě 3 možnosti - buď je tam přímo nějak zašifrovaná, nebo jsou dva obrázky vedle sebe, nebo jsou dva obrázky nad sebou.

Takže nejjednodušší je vzít levou a pravou fotografii, spasovat je správně přes sebe, oříznout a pak je dát vedle sebe a uložit jako JPEG. Přičemž ale ještě musíte výslednou fotografii vodorovně smrsknout na polovinu, protože televize bere rozměr celé fotky jako směrodatný rozměr obrázku.

Pokud uložíte takto dvě fotky vedle sebe do JPEG souboru a přejmenujete ho na "jps", pak vaše televize bude s největší pravděpodobností vědět, že jsou to dva obrázky v JPEGu vedle sebe a ihned je správně zobrazí.

Jenže tento formát má jednu drobnou nevýhodu, a to je velikost obrázku. Protože každý z páru obrázku musíte srazit na polovinu, přijdete ve finále o polovinu sloupců. Takže abyste měli obrázek v maximálním možném rozlišení, tj. 1200x1080 pixlů, musíte uložit jeden obrázek o velikosti 2400x2160 pixlů, místo dvou 1200x1080. Čili skladujete dvakrát větší počet dat, než je nutně potřeba.

Pokud máte televizi pasivní, používající polarizované pixely, pak se nejspíš střídají na obrazovce oblasti s různou polarizací po řádkách. Takže pokud dáte dva sražené obrazy nad sebe, o nic nepřijdete, a dokonce se dostanete na polovinu dat, které potřebujete schovat, oproti dvou originálním JPEGům. Jenže tenhle přístup má taky svoje mouchy. Jednak neexistuje přípona, podle které by televize poznala, že to jsou dva obrázky nad sebou, a za druhé, co když budete chtít obrázek poslat kamarádovi s aktivní televizí? Ten totiž využije z obou fotografií pixely všechny.

Takže nakonec nejvýhodnější se jeví formát, který dokáže uložit obě fotografie najednou, kterému většina televizí rozumí, a který umí i 3D stereofoťák. Tento formát má příponu "mpo" a jedná se v podstatě o JPEG, ve kterém mohou být uloženy jeden nebo více dalších obrázků. Tento formát je celkem výhodný. Nezabírá nijak extra moc místa navíc, prohlížeče, které mu nerozumí, ale dokáží uhádnout typ souboru, v něm poznají JPEG a ukáží vám aspoň levý obrázek. Navíc se při zpracování nemusíte potýkat s nějakými sraženými obrázky, takže i práce v grafickém editoru je příjemnější.

Takže potřebujeme software, který umí ze dvou obrázků vytvořit MPO. Pro uživatele Windows, kteří si s licencemi nelámou moc hlavu, existuje program zvaný Stereo Photo Maker. Není špatný, umí obrázky automaticky sesadit, jak nejlépe to jenom jde, umí z nich vytvořit MPO, anaglyph a umí spoustu dalších věcí. U fotky z mého Fujifilmu Finepix Real 3D správně poznal, že jsou oba obrázky pootočené navzájem o 0.2 stupně. Je to stejná hodnota, ke které jsem dospěl analýzou obrázů v Gimpu.

Pro uživatele Linuxu, případně pro uživatele Windows, kteří preferují Open Source před uzavřenými aplikacemi, je tu Gimp, který ale MPO sám o sobě neumí. A protože jsem nenašel nic rozumného, naprogramoval jsem si to sám. Zde je možné si stáhnout plugin, který umí MPO otevřít i uložit. Ale je potřeba si ho zkompilovat ze zdrojáků, což je hračka na Linuxu, ale hrůza na Windows. Proto je tam ještě samostatná utilitka, která umí obrázky skládat a rozkládat z příkazového řádku. Ta by měla jít pro Windows zkompilovat raz-dva.

No a nakonec dodejme, že i když máme 3D fotoaparát, může se nám samozřejmě nějaký software, který umí pracovat s MPO soubory, taky hodit. Jak už jsem psal, má například můj exemplář pootočené chipy o 0.2 stupně. Což je sice nepatrná hodnota, lidské oko ji hravě dokáže zkorigovat, ale když chcete být perfekcionista, je dobré si obrázky poupravit. Navíc ne vždy dokáže foťák chytit tu správnou paralaxu. Někdy nacpe předměty příliš moc dopředu před obrazovku a je potřeba ho trochu zkrotit. No a nakonec se vám může hodit i další zpracování obrázků, jako korekce perspektivy, vyvážení barev, zvýšení kontrastu či dokonce aplikace dalších filtrů.

Takže když má člověk konečně nějaké vhodné nástroje, kterými může 3D fotografie upravovat, může si udělat takovou blbost jako třeba impresionistickou Prašnou bránu ...

.. nebo historickou 3D pohlednici.

Autor: Pavel Krejčíř | pondělí 9.6.2014 8:30 | karma článku: 8,91 | přečteno: 810x
  • Další články autora

Pavel Krejčíř

Lze vytvořit HDR z jediné fotografie?

Většina z vás to už asi někde viděla, i tady na blogu už se jich pár vyskytlo. Třeba Marián Béreš tu nějaké měl. Jsou to takové ty fotky s divnými barvami, ale když se to povede, může to vypadat docela hezky.

5.3.2015 v 14:00 | Karma: 13,90 | Přečteno: 1231x | Diskuse| Hobby

Pavel Krejčíř

3D z hlubin dávnověku

Možná máte pocit, že 3D nadšení vyvolané filmem Avatar je již na ústupu. A máte pravdu, ale rozhodně to není první ústup ze 3D nadšení v dějinách lidstva. Ve svém seriálu o 3D fotografii jsem už jednou nakousl, že 3D fotografie je stará jak fotografie sama. Od dob vynálezu fotografie už lidstvo prodělalo minimálně tři vlny 3D nadšení.

2.2.2015 v 8:30 | Karma: 7,69 | Přečteno: 566x | Diskuse| Hobby

Pavel Krejčíř

Fraktálovo velmi pozdní odpoledne 2

Tak jako se série kolegy Řeháčka dočkala již čtvrtého pokračování, přicházím i já s pokračováním mého skrovného příspěvku do světa fraktálů. Samozřejmě, že jsem žádné pokračování neplánoval, ale tak už to chodí.

22.10.2014 v 14:20 | Karma: 9,70 | Přečteno: 675x | Diskuse| Věda

Pavel Krejčíř

Fraktálovo velmi pozdní odpoledne

Tento článek je inspirován sérií článků kolegy Řeháčka. Abyste to špatně nepochopili - rozhodně mu nechci lézt do zelí ani do jeho lagun plných mořských koníků. Ale jak postupně přibývají články jeho populární série, začínám propadat panice, jestli snad na něco nezapomněl.

17.10.2014 v 8:00 | Karma: 11,23 | Přečteno: 702x | Diskuse| Věda

Pavel Krejčíř

Co nám říkají satelity GPS o teorii relativity

Satelity GPS jsou často prezentovány veřejnosti jako fantastický důkaz o platnosti Einsteinových teorií relativity. Realita je ovšem trochu jiná. Pokusím se vysvětlit, jak to se vztahem GPS a relativity je doopravdy.

19.9.2014 v 23:10 | Karma: 20,09 | Přečteno: 1572x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Biskupové se distancovali od Zemanovy akce v Arcibiskupském paláci

24. dubna 2024  19:05,  aktualizováno  21:31

Pražský arcibiskup Jan Graubner se distancoval od akce, při které byla minulý týden v...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Maďarský zákon o svrchovanosti dráždí europoslance, mají „vážné obavy“

24. dubna 2024,  aktualizováno  20:25

Nový maďarský zákon o svrchovanosti, který má bránit zásahům zvenčí do národní politiky, v rezoluci...

Ukrajina tajně použila střely dlouhého doletu, nová pomoc vítězství nezaručí

24. dubna 2024  20:19

Ukrajinská armáda už začala používat balistické rakety dlouhého doletu. Tajně jí je poskytly...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 167
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2176x
Nedávno mi bylo dvacet. Nadělal se kolem toho docela humbuk, později tomu začali říkat sametová revoluce. Teď se živím jako programátor-guru s vedlejší funkcí "Viktor Čistič". To znamená, že likviduji škody, které napáchali jiní. Kdo likviduje škody po mně, to opravdu netuším. Jo, a v diskusích už nevystupuji pod nickem dolch, ani pod žádným jiným.